Jõulud on lähenemas ja kindlasti on paljudel juba mõttes mõlkunud, mida lastele kinkida. Mänguasjapoodides võtab valik silme ees kirjuks, kuid kõik mänguasjad pole lastele sugugi vajalikud ja arendavad. Toon siinkohal välja mänguasjad, mida ei tasuks lapsele kinkida.
- Mänguasjad, mida pole võimalik välja lülitada

Uskuge või mitte, kuid leidub palju mänguasju mida saab välja lülitada vaid patareisid lahti ühendades. Sellised lelud hakkavad vanematele üpris kiiresti närvidele käima ja pidev patareide väljavõtmine ja tagasipanek muutub tüütuks lisaülesandeks. Sageli läheb mänguasja vaigistamiseks vajalike patareide või akuni pääsemiseks tarvis kruvikeerajat. “Heaks” näiteks on Furby nukk, mis esialgu tundub armas ja naljakas häälitsev karvane loomake, kuid seda pole võimalik välja lülitada ning samuti ei saa reguleerida heli võimsust. Siin tekib vaid üks küsimus: mis enne otsa saab – kas mänguasja patareid või vanemate kannatus?
- Mänguasjad vastsündinule
Vastsündinud ei vaja mänguasju, mis vilguvad, liiguvad ja teevad sadat erinevat heli. Sellised lelud stimuleerivad lapse närvisüsteemi üle ning tulemuseks on rahutu ja stressis beebi. Laske vastsündinul rahulikult maailma avastada ja pidage meeles, et tema jaoks on kõik siin maailmas nagunii uus ning taoline pigem takistab lapse arengut. Vastsündinu puhul tasub pigem vanemate käest uurida, mida neil vaja võiks minna.
- Mänguasjad, mis kukkudes vilguvad ja teevad hääli
Seda tüüpi mänguasjad annavad lapsele vale signaali, et asju võib valimatult loopida kuna sellele järgneb midagi põnevat. Varsti lendavad elamises ka need asjad, mis selleks ette nähtud ei ole. Ära selliseid mänguasju parem lapsele kingi.
- Rohkete pisikeste detailidega mänguasjad
Selliste mänguasjade kinkimise puhul arvesta kindlasti sellega, kas lapsel on väiksemaid õdesid-vendi. Isegi kui laps, kellele mänguasi kingitakse, on mängu jaoks piisavalt vana, ei pruugi tema väiksemad õed-vennad seda olla.
Paremal juhul lõppeb see sellega, et väiksemad puistavad mänguasja detailid terve elamise peale laiali. Hullemal juhul neelab keegi mõne detaili alla. Sageli jääbki mõni sellise lelu vajalik osake õige pea kadunuks ning kallis mänguasi võib muutuda kasutuks. Samuti on selliste lelude mängujärgne kokkukorjamine tüütu lisatöö vanematele.
Taolised mänguasjad on kohased lastele, kellel on piisavalt arenenud eneseteenindusoskused, et need pärast mängimist oma kohale tagasi panna. Palun veendu ka, et väiksemad lapsed pisikeste osakestega mänguasjadele ligi ei saaks (lämbumisoht).
Kokkuvõtteks soovitan valida lastele valida mitte-elektroonilisi mitmekülgseid mänguasju– millega saab mängida erinevaid mänge ning võtta erinevaid rolle. Sellisteks mänguasjadeks on näiteks mänguköök, poemäng, nukumaja, koristamiskomplekt ja muu seesugune.
Enamasti on mistahes mänguasjast parem kingitus hoopis lapsega koosveedetud aeg.
Head mängimist!