esimene eluaasta

Lapse esimene eluaasta: raamatud

Tutvustan mõningaid raamatuid lapse esimese eluaasta kohta. Valik on suur ning siin nimekirjas keskendusin ainult eesti autoritele.

Imiku hooldamise kohta ma ühtegi raamatut välja ei tooks – nendes raamatutes kajastatud info oleneb palju kirjutamise aastast (nt beebi naba puhastamise kohta võib leida väga erinevaid soovitusi). Leian, et kõige õigem oleks tulevastel lapsevanematel käia perekooli selleteemalises loengus, ka sünnitusjärgses osakonnas õpetatakse beebiga hügieenitoiminguid tegema. Suurematel haiglate kodulehekülgedel on kättesaadavad erinevate teemadega voldikuid jms.

Lapse toitumine on teine teema, mis siin ei kajastu. Päris põhjalik on see 2012.a koostatud juhis. Ma ei ole spetsialist, samuti ei ole ma tulihingeline näputoidu või püreetoidu pooldaja/vastane. Võimalik, et kirjutan sellest kunagi pikemalt, kuid esialgu sobib eelpool mainitud juhis antud teemaga tutvumiseks hästi.

Lähme nüüd lugemisvara juurde. Olen ise kõik raamatud läbi lugenud ning (enamasti) nende järgi toimetanud.

Anne Lepasepp, Tiia Kõnnussaar, Tiina Lind, “Leebe puudutuse vägi”
Nagu alapealkiri ütleb, on tegemist beebimassaaži ja -võimlemise käsiraamatuga. Raamat on kenade fotodega ja rohkete õpetustega, kuidas oma lapse motoorikat (ja selle raames ka psüühikat, sotsiaalsust ja emotsionaalsust) arendada.
Julgen soovitada – lugesin seda raamatut kuude kaupa ja tegime lapsega kirjeldatud harjutusi.

Hille Maas, “Sinu lapse areng esimesel eluaastal”
Minu meelest on tegemist põhjaliku lapse arengut käsitleva raamatuga. Piirdutud pole ainult motoorikaga, vaid käsitletakse ka lapse vaimset ja kõne arengut.
Soovitan, lugesin taaskord raamatut kuude kaupa. Veidi delikaatne teema on lapse uni – raamatus on kirjas, et mõnekuune laps võiks magada juba 6-7 tundi öösel jutti. See ei ole tõsi – kindlasti mõned lapsed nii magavad, aga enamus mitte.

Maarja Säde, “Minu aktiivne beebi”
See raamat koosneb võimlemisharjutustest. Minu meelest on tegemist väga hea materjaliga – harjutused on grupeeritud vanuse ning eesmärgi järgi. Rohke piltmaterjal teeb võimlemise veel eriti lihtsaks. Soovitan!

Urmi Kukk, “Minu kasvamise päevik 0-7 aastat”
Tegemist on märkmiku tüüpi raamatuga, mille abil saavad vanemad jälgida oma lapse liigutuslikku, käitumuslikku ja kõne arengut ning oskuseid. Raamat on hästi üles ehitatud, välja on toodud vanuse kaupa eeldatavad oskused ning ka nn ohumärgid, mille puhul tuleks pöörduda spetsialisti poole. Kaetud on kenasti lapse terviklik areng, kuid oleksin oodanud autorilt koostööd logopeedide ja eripedagoogidega lapse kõne arengu kirjeldamise osas.

Merit Lilleleht, Õnne Liv Valberg, “Meie lapse uni”
Soovitan beebi vanematel lugeda mõnda raamatut lapse unest. Tegelikult võiks une kohta lugeda raseduse ajal, et mõista beebide unetsükleid, kujundada paremaid uneharjumusi ning kasutada vajadusel unekooli meetodeid. On mitmeid tõlgituid uneraamatuid, kuid minu meelest on see eesti autorite oma parim.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.